فن گستر هوا و اقلیم
خسارت کمتر ، زندگی بهتر ، با کاربست داده ها و اطلاعات هواشناختی و اقلیم شناختی


    شرکت فن گستر هوا و اقلیم نخستین شرکت خصوصی در کشور است که به موضوع کاربست داده­ ها و اطلاعات هواشناختی و اقلیم­ شناختی در امور اقتصادی و اجتماعی پرداخته است. این تصمیم از آنجا ناشی شده که هوا و اقلیم نقش بسیار برجسته ­ای در امور اقتصادی و اجتماعی مردم و کاهش یا افزایش بهره ­وری کشور دارند. اگر چه آمار دقیقی از میزان تاثیر آنها بر تولید ناخالص ملی وجود ندارد، اما بنا بر اطلاعات منتشر شده، تنها در حوزه کشاورزی سالانه هزاران میلیارد تومان خسارت از این ناحیه به کشور وارد می ­شود. آشنایی کاربران نهایی این حوزه با داده ­ها و اطلاعات هواشناختی و اقلیم شناختی و چگونگی کاربست آنها می ­تواند از میزان خسارت کاسته و به افزایش بهره ­وری کمک کند. با این نگرش، شرکت ماموریت اصلی خود در طرح راهبردی را

" نیازسنجی، تهیه، گردآوری و تولید داده ­ها و محصولات کاربردی مورد نیاز مشتری و در اختیار قراردادن آسان و بهنگام آنها؛ فرهنگ ­سازی؛ پایش پیوسته و سامان ­بخشی فرآیندها."

 تعریف کرده است.

     بنا بر گزارش مرکز آمار کشور، در حال حاضر بیش از چهار میلیون نفر در این حوزه فعال هستند. اگر کاربران حوزه ­های دیگر مانند ترابری، ساخت و ساز، انرژی، محیط زیست، بهداشت عمومی، معماری و شهرسازی را به آن اضافه کنید به عدد بسیار بزرگی از کاربران می ­رسید که نیازمند این نوع خدمات هستند. با توجه به آنکه این دست خدمات در بخش امور تصدی­ گری تعریف می­ شوند و خارج از تکالیف نهادهای حاکمیتی هستند و از طرفی تامین نیاز اطلاعاتی این حجم از کاربران خارج از توان بخش دولتی است، ورود بخش خصوصی به موضوع اجتناب ناپذیر و الزامی است.

    شرکت فن گستر هوا و اقلیم بر این باور است که می­ تواند با تکیه بر نیروهای کارشناسی زبده و کارآمد خود و با بهره­ گیری از دانش و فنآوری روز، در کنار دیگر نهادهای مرتبط، بخشی از این نیازمندی­ها را پاسخ دهد. همکاری با نهادهای دولتی بویژه وزارت جهادکشاورزی، سازمان هواشناسی کشور، دانشگاه­ها، پژوهشگاه­ها و سایر مراکز علمی از جمله راهبردهای این شرکت است که در همین راستا تعریف می­  شود.

    بروز بودن و بهره­ گیری از دانش و فناوری روز جهانی، شرکت را ملزم به برقراری ارتباط و همکاری با سازمان و نهادهای بین­ المللی بویژه سازمان جهانی هواشناسی و شرکت­های خصوصی داخلی و خارجی می­ کند. در این بین شرکت­های دانش­ بنیان داخلی در اولویت همکاری قرار دارند.

    بهره گیری از دانش اینترنت اشیاء برای طراحی، ساخت، نصب، راه اندازی و نگهداری سامانه های اجرایی مزارع و باغات، سامانه های هشدار سریع در رابطه با هواهای بد و مخرب، و همچنین طراحی، ساخت، نصب، راه اندازی و نگهداری ادوات و تجهیزات هواشناسی خودکار و غیرخودکار از جمله فعالیتهای این شرکت است.

   تهیه و تدوین دستورالعملها و آیین نامه ها برای مواجهه با شرایط اضطرار و مخاطرات جوی از قبیل سیل ،آلودگی هوا ،گرد و غبار ،طوفان و غیره از جمله کارهای تخصصی این شرکت میباشد .

     از دیگر کارهای شرکت، اخذ و اعطای نمایندگی، واردات و صادرت، خرید و فروش ادوات و تجهیزات مرتبط با هوا و اقلیم است. به همین روی دست همکاری شرکت به سوی بخش های دولتی و غیردولتی فعال در این زمینه دراز بوده و از آن استقبال می کند.

    حضور در همایش­ها و نمایشگاه های علمی و تخصصی داخلی و خارجی و حمایت از آنها برای تبادل نظر و تجربیات، انتقال و کسب دانش، و ارائه دستآوردها، یکی از راهبردهای شرکت خواهد بود.

    شرکت فن گستر هوا و اقلیم یک شرکت فنآور و حامی ایده ­های نو و نوآوارنی است که در زمینه ساخت سخت ­افزار و نرم­ افزارهای مرتبط با هوا و اقلیم کوشش می ­کنند.

این شرکت در تاریخ 1399/10/06 به شماره ثبت 570315 پایه گذاری شد.